Blog

استراتژی‌ هایی برای کمپین‌ های تبلیغاتی اثربخش

توسط در مقالات سایت 27/02/2018

مهم نیست محصول یا خدمتی که شرکت شما ارائه می‌کند چقدر خوب است، اگر تبلیغات نمی‌کنید هیچ‌کس شما را نخواهد شناخت. هدف کمپین‌‌های تبلیغاتی این است که با حداقل هزینه بیشترین تعداد مخاطبان، شما را ببینند تا مشتریان جدید جذب کنید.

  1. مخاطب هدف خود را تعیین کنید.

کمپین  شما باید دقیقا مخاطبان خاص خود را هدف بگیرد. ساخت تبلیغی که در پی جلب توجه همگان باشد و به زبان خاص مشتریان بالقوه شما صحبت نکند بزرگترین اشتباه است.

  1. بر روی مزیت رقابتی خود تاکید ویژه‌ای داشته باشید.

برای موفقیت در کسب و کار باید مزیت ویژه خود را بشناسید و سعی کنید در تمام پیام‌هایی که به مخاطب ارسال می‌کنید، بر آن تاکید داشته باشید. تعداد تبلیغاتی که انجام می‌دهید ملاک موفقیت نیست؛ ممکن است کمیت تبلیغات شما نتواند فروش مطلوب را برای شما به همراه داشته باشد. تا زمانی که بر مزایای رقابتی خود تاکید نکنید، تبلیغات شما ارزشی برای مشتریان بالقوه نخواهد داشت.

  1. تصویر ذهنی مطلوب خود را بسازید.

همه ما با نخستین نگاه به لوگو یا رنگ بسته‌بندی‌های مک‌دونالد آن‌را می‌شناسیم. در تبلیغات، تصویر اهمیت ویژه‌ای دارد. تبلیغات حرفه‌ای، یکپارچگی تصویر برند را در تمام کمپین‌ های تبلیغاتی حفظ می‌کند. اگر اینگونه عمل نمی‌کنید، شانس تاثیر‌گذاری بر ذهن مخاطب را از دست می‌دهید.

  1. برای کسب درآمد باید پول خرج کنید.

برای صرفه‌جویی در کسب‌ و کار راه‌های زیادی وجود دارد، اما قطعا منظور ما تبلیغات نیست! کاهش هزینه‌های تبلیغاتی منجر به کاهش فروش شما می‌گردد و در نهایت شما را با بحران رو‌به‌رو می سازد. تبلیغات موفق هزینه دارد و دلیل اثربخشی آن نیز همین است!

  1. برای تبلیغات خود بهترین رسانه را انتخاب کنید.

همیشه کانال تلویزیونی یا رادیویی یا مجله مورد علاقه شما بهترین رسانه برای تبلیغات نیست. در مورد بازار هدف خود تحقیق کنید؛ باید بدانید مخاطبان شما به کدام رسانه گوش می‌دهند و اخبار را از چه کانال‌هایی دنبال می‌کنند.

 

  1. بودجه تبلیغاتی شما باید تحت تاثیر درآمد شما باشد.

اگر کسب‌‌و‌کار شما با نوسانات فصلی رو‌به‌رو است، و بودجه شما در هر ماه ۳۰میلیون تومان است، یعنی در فصل‌هایی که فروش پایین دارید هزینه زیادی می‌دهید و برعکس در فصل‌های پردرآمد این رقم برای تبلیغات شما کافی نیست! بنابراین همواره درصدی از فروش را به کمپین‌ های تبلیغاتی خود اختصاص دهید و نه یک رقم خاص!

  1. در انتخاب رسانه، متنوع کار کنید.

معمولا کسب‌و‌کار‌ها بهترین رسانه را بر اساس قیمت و نرخ بازگشت سرمایه برای تبلیغات خود معین می‌کنند و شروع به تبلیغ می‌کنند. اما بعد از آن دیگر این روند متوقف می‌گردد. قانون سرماگذاری را به یاد دارید؟ هیچ‌گاه تمام تخم‌مرغ‌های خود را در یک سبد قرار ندهید! با انتخاب طیف گوناگونی از رسانه‌های مناسب، بودجه کمپین‌ های تبلیغاتی خود را بین مخاطبان مختلف پخش کنید.

  1. شمانمی توانید برای همه کس همه چیز باشید !

هیچ محصول یا خدمتی نمی تواند پاسخگوی تمام مخاطبان باشد. پس به عنوان مدیر یک کسب‌و‌کار تلاش نکنید به تمام بازارها دست یابید. به‌ویژه اگر کسب‌و‌کار شما کوچک و تازه‌کار است، این‌کار شما را با بحران مواجه خواهد کرد. بازار خود را تعیین کنید و بودجه کمپین‌ های تبلیغاتی را به همان مخاطبان اختصاص دهید.

  1. در راهاندازی کمپین های تبلیغاتی ، پیشآزمون را فراموش نکنید!

استفاده از گروههای کانون، که نماینده مخاطبان هدف شما هستند، تکنیک خوبی برای پیش‌آزمون تبلیغات است. اگر آنها پیام شما را به راحتی متوجه نمی‌شوند یا آن را نمی‌پذیرند، باید برای انتقال پیام خود به روش‌های دیگری فکر کنید.

البته تکنیک‌های متعددی برای پیش‌آزمون تبلیغات وجود دارند، مانند پرسشنامه، که کم‌هزینه‌تر از گروه کانون است.

  1. بر کمپین‌ های تبلیغاتی نظارت داشته باشید و مرتب گزارش بگیرید.

خیلی ساده است که از مشتریان جدید بپرسید کجا با تبلیغات شما آشنا شده‌اند، اما بسیاری از مدیران و کارآفرینان از انجام این‌کار ساده هم امتناع می‌وزرند. اینکه بدانید کدام عناصر تبلیغاتی شما اثربخش‌تر بوده و کدام رسانه فرصت بیشتری نصیب شما کرده است، یک مزیت است.

دیدگاه خود را بنویسید